Joomla

Body: 

Co je Joomla!?

Joomla! se řadí k jedněm z nejpopulárnějších Open Source redakčních systémů (angl. zkratka CMS) vůbec. Je licencována pod GNU General Public License. Milióny webů využívají Joomla!. Používají ji jednotlivci, malé a střední podniky i velké organizace po celém světě. Joomla! jim umožňuje snadno vytvořit a vybudovat řadu webových stránek a webových aplikací.


Co je to Open Source?

 

Open Source neboli software s otevřeným zdrojovým kódem ("neboli otevřený software" / "svobodný software"). Otevřenost zde znamená jak technickou dostupnost kódu, tak legální dostupnost - licenci software, která umožňuje, při dodržení jistých podmínek, uživatelům zdrojový kód využívat, například prohlížet a upravovat. Software pod touto licencí je možno dále šířit.


Co je to GNU General Public License?

 

Jedná se o tzv. svobodnou licenci GNU GPL, zaručující uživatelům jistá práva pro šíření a úpravy software za určitých podmínek. Uživatel tak má právo na tzv. zdrojové kódy, které vám umožní studovat funkčnost Joomly! a upravovat si ji, jak potřebujete. Pokud se později rozhodnete svůj upravený produkt šířit dále, musíte i vy dodávat zdrojový kód se všemi úpravami, které jste v něm provedli. To je hlavní zásada této licence – nikdo v tomto řetězci nesmí být ochuzen o možnost studovat, šířit a upravovat. Pokud nějaký produkt vytvoříte jako odnož z jiného, šířeného pod GNUGPL, musí i váš produkt automaticky použít GNU GPL licenci. Říká se tomu virálnost GNU GPL licence. Občas s tím mohou být problémy. Například si svou Joomlu! upravíte k obrazu svému (nebavíme se o vzhledu, jde například o dopsání nějaké funkce, kterou Joomla! nemá) a dáte si ji na své stránky.

Kamarád vás poté požádá, zda by mohl mít stejnou Joomlu! i on. Vy souhlasíte. Joomlu mu nainstalujete na jeho stránky, ale musíte mu k tomu dát i zdrojové kódy, aby mohl studovat vaše úpravy. Nelze je před ním skrýt. Má dokonce i několik dalších možností, o kterých se dozvíte v kapitole: Projekt Joomla a jeho licenční politika.


Co je to Redakční systém (CMS)?

 

Redakční systém je program, kterým zajistíme správu dokumentů, nejčastěji webového obsahu .Někdy se také můžete setkat s otrockým anglickým překladem Systém pro správu obsahu (z anglického CMS – Content management system, čtěte kontent menedžment system).

V dnešní době je tímto pojmem obvykle myšlen systém, který je dostupný skrz web rozhraní a umožní jednoduše spravovat články, fotografie, hudbu nebo video a další multimediální obsah beztoho, aby méně pokročilý uživatel musel znát nějaký skriptovací jazyk typu PHP či ASP.

Systém má obvykle dvě části, které nazýváme uživatelská (frontend) a správcovská (backend, čtětebekend). Podle odbornosti uživatele můžeme zajistit přístup k jedné nebo druhé části rozhraní a umožnit tak správu a úpravu obsahu našich stránek.

V dnešní době je k dispozici několik tisíc rozličných systémů, které jsou k dispozici zdarma nebo na komerční bázi. Nejúspěšnější a nejpoužívanější systémy jsou dnes šířeny pod svobodnou licencí a obvykle jsou k dispozici zdarma.